SEO Nedir?

Hayatımıza internetin girmesi ile birlikte dijital bir çağa girdik. İş dünyası da bu akımdan etkilendi. Günümüzde en önemli unsurlardan biri internette ulaşılabilir olmak. Bunun için ise en önemli etken SEO.

SEO Nedir?

SEO kelime olarak Search Engine Optimization’un kısaltmasıdır. Yani “Arama Motoru Optimizasyonu”. Google, Bing, Yahoo, Etsy, Ebay, Hepsiburada gibi aklınıza gelebilecek bir sürü sitenin kendi içinde arama motorları mevcuttur. Arama motoru optimizasyonu ise bu arama motorlarının arama sonuçlarında organik olarak üst sıralarda çıkmanızı sağlamak için yapmanız gereken görevler bütünüdür.

SEO dolandırıcılıktır

Hemen tepki vermeyin fakat benim bakış açımından iyi bir SEO uzmanı başarılı bir dolandırıcıdır. Çünkü yapmanız gereken karşınızdaki arama motorunun yapay zekasını kandırmaktır.

Şöyle bir örnek vereyim. Piyasada çok fazla tanınmayan, müşterilerin her aradığına cevap veremeyen bir firmanın arama sonuçlarında kendi sektöründeki büyük firmaların önünde çıkması normal midir? Başarılı bir arama motoru optimizasyonu çalışması ile bu mümkündür ve normaldir. Çünkü başarılı bir uzman karşısındaki yapay zekayı kandırmayı becerebilir.

Arama motorları çalışma mantığı nedir?

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için bu arama motoru üzerinden örnek vereceğim.

Google’ın arama motoru markası olarak en büyük iddiası bir arama yaptığınız zaman aradığınız sonuca sizi en çabuk şekilde ulaştırmak. Peki bunu nasıl yapıyor?

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki görselde gördüğünüz yer Google’ın data merkezi. Burayı bir kitaplık olarak hayal edin. Siz sitenizi kurduğunuz zaman Google sitenizi buraya kütüphaneye bir kitap ekler gibi ekliyor. Sonra sitenizin ne ile alakalı olduğunu anlamak için sitenizi tarıyor. Burada kullanılan kelimelere bakarak sitenizin ne ile alakalı olduğunu anlamaya çalışıyor. Sitenizde geçen kelimeler bu açıdan önemli. Eğer araba satıyorsanız, sitenizde araba satışı ile ilgili kelimeler belli bir yoğunlukta geçmeli. Google sitenizin araba satışı ile alakalı olduğunu bu şekilde algılıyor. Tabi 500 kelime varsa 100 kelimesi de araba satışı olmamalı. Bu sefer de spam olarak algılıyor ve daha geriiye atıyor sizi sonuçlarda.

Google sizi belli konularda sınıflandırdı. Peki ya sonra?

Şimdi ise Google sizi test ediyor. Başarılı bir SEO uzmanı bu süreçte ayrılıyor.

Az önce bahsettiğim gibi Google müşterilerine aradığı sonucu en hızlı şekilde gösterme iddiasında olan bir firma. Peki sizin aradığınız bir spor ayakkabının ne olduğunu nasıl tahmin ediyor?

1- Daha önce aynı ve benzer kelimeleri arayan kişilerin yaptığı tıklama oranları

2- Daha önceki yapılan tıklamalarda insanların girdikleri sitelerde ne kadar zaman geçirdikleri

Bu 2 değişken sitenizin arama sonucu ile ne kadar alakalı olduğunu etkileyen büyük etkenler. Google sizi test etmek için 1-2 gün ilk sayfa sonuçlarına koyabilir. Fakat insanlar sitenize girdikten sonra fazla zaman geçirmeden sitenizden çıkıyorsa Google “Demek ki bu site bu anahtar kelime ile pek alakalı değil. İnsanlar bunu görmek istemiyor” diye düşünüp sizin sitenizi gerilere atıyor.

Bunun dışında sitenize başka sitelerden gelen linkler de çok büyük önem taşıyor. Özellikle aynı sektördeki siteler. Bir ayakkabı satıcısı iseniz ayakkabı, moda tarzı sitelerden sizin sitenize link gelmesi Google açısından sitenizin konusunu pekiştirdiği gibi sitenizin popüler olduğu imajını yaratıyor. Bu nedenle arama yapanların sizin sitenizi arıyor olabileceğini düşünüp yukarılara taşıyor.

Tabi bunlar dışında sitenizin Google’ın istediği teknik yapıda olması gerekmekte.

Kısacası başarılı bir SEO uzmanının yapması gerekenler şunlardır :

  • Sitenin teknik altyapısını Google’ın istediği şekilde yapmak
  • Anahtar kelime seçimlerini ve kullanımlarını düzgün yapıp Google’a sitenizin ne ile alakalı olduğunu net göstermek
  • Arama sonuçlarında insanların sitenize tıkla oranını arttırmak
  • İnsanlar sitenize girdiği zaman daha çok zaman geçirmelerini sağlamak (Tabi bunu sitenizi labirente çevirmeden yapmanız lazım.)
  • Sektörünüz ile alakalı başka sitelerden link almak

Yüzeysel olarak SEO ve arama motorlarının çalışma mantığı bu şekilde işliyor. Daha detaylı olarak başka yazılarımda anlatacağım.

Copyright 2018 ORÇUN BOLCAL © Tüm hakları saklıdır